Rowing New South Wales Regattas Row Safe: A guide to rowing safely
Nepean

2017 Head of the Nepean

Date: Sat 16th September, 2017
Venue: Nepean River
Lane Draw
Options:    Show
Saturday 16th September, 2017

Race 11. MO 8+ : Men's Open EightTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
101.01University of NSW Rene Carlos Piano, Praveen Angammana, Michael Jones, Mats Nilsen, Martin Tallberg, Chris Byrnes, Cameron Gan, Chris Blundell, Cox: Stephanie Hart, Coach: Andrew Morrell
Race 22. MO 4x : Men's Open Quad ScullTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
202.02UTS Joshua Stubbs, Henry Lees, Michael Keene, Kit Cunningham-Reid
302.01Glebe Luke Fleming, Aaron Bambrick, Maximus Jones, Mark Tietjen
Race 33. MO 4- : Men's Open Coxless FourTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
403.01UTS James Chuter, Peter Koster, Matthew Curtin, James Waldersee
Race 44. MO 4+ : Men's Open Coxed FourTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
504.01Sydney/Mosman Christopher McCarthy, Ash Nicholls, Max Brenner, Jack Quinn, Cox: Thomas Weston, Coach: Donovan Cech
Race 55. WO 8+ : Women's Open EightTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
605.01Balmain Katrina Macgregor, Nicola Reed, Carrie Innes, Danika Harrison, Cassandra MacDonald, Aimee Clarke, Emma Forsdick, Hannah Maclean, Cox: Owen Nix, Coach: Bernard Le Riche
Race 66. MM 8+ : Men's Masters EightTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
706.04Leichhardt 31m:16s [F] David Ross, Timothy Mason, Brian Davis, David Hogan, Gary Foster, Gordon Cooper, Matthew Limburg, Justin Milne, Cox: Anthony Swinbourne
806.01Glebe/Mosman31 secs [D] Patrick Holmes, Mark McKeown, Andy Wiggan, Michael Wenzel, Richard Robilliard, Adam Ramshaw, Timothy Bland, Nicholas Galea, Cox: Claire Jansen
906.08St George Composite2m:19s [H] Graham Williams [STGEO], Lance Reeve [STGEO], Graeme Thorburn [STGEO], Denis Tracey [LEICH], Alan Skinner [NEPN], Ian Toll [STGEO], Bruce Reid [LEICH], John O'Brien [STGEO], Cox: Jacky Peile [UTS], Coach: Jacky Peile
1006.05Leichhardt 41m:16s [F] Geoffrey Rich, Rex Chadwick, Mark Brooks, Gordon Bevan, Graeme Reid, Michael Conry, Peter Walton, Peter Gilder, Cox: Angus Holman, Coaches: Angela Conry, Anne Parbury
1106.02Leichhardt 1[A] Ben Adams, Matthew Bourke, Alexander Kempson, Tim Byrne, Greg Norman, Christopher Shaw, Jeremy Hackett, Marcus Trimble, Cox: Ruth Kelly
1206.03Leichhardt 254 secs [E] Michael Terry, Steven Duff, Dan O'Callaghan, Dean Patterson, Christiaan Fitzsimon, Andrew McCallum, Robert Neal, Tim Clare, Cox: Sam Wayland
1306.07North Shore1m:16s [F] Kimberley Ballingall, Len Walter, Robert Hearn, James McInerney, Justin Peters, Bruce Egan, Michael Tyler, Geoffrey Franklin, Cox: Jennifer Pollock, Coach: Kim Rudder
1406.06Leichhardt 51m:43s [G] Richard Coleman, David Bodell, Bill Monaghan, Andrew Hine, Robert Kelsall, Colin Johnston, David Rosenfeld, Russell Smith, Cox: Lyne Riley
Race 78. SB 4x+ : Schoolboy Coxed Quad ScullTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
1508.01Redlands 1 Lachlan Van der Pluijm, Joshua Johnston, Harrison Blackall, Alec Price, Cox: Fraser Clarke
1608.02Redlands 2 Henry Howard, Kyle Vallins-Koertge, Griffin Potter, Jackson Low, Cox: Charles Tang
1708.03Redlands 3 Nicholas Wilkes, Henry Howard, Jackson Low, Mitchell Simpson, Cox: Tom Morris
1808.04Redlands 4 Alexander Verschoor, Max Currie, Guy Salter, Aidan Tyrrell, Cox: Xavier Little
1908.05Redlands 5 Thomas Kelly, Matthew Nemec, Flynn Garner, Beau Davies, Cox: Thomas (Tom) Hartnell
Race 89. WO 4x : Women's Open Quad ScullTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
2009.02UTS Sophie Jerapetritis, Rosie Beasley, Georgina Masters, Sarah Pound, Coach: David Gely
2109.01Nepean Catherine Brennan, Rosemary Filgate, Cecilia Kent, Letisha Hopton, Coach: Jason Waddell
Race 911. WO 4- : Women's Open Coxless FourTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
2211.01UTS Grace Reid, Adelaide Scott, Emma Fessey, Lara Wainwright, Coach: David Gely
Race 1012. WO 4+ : Women's Open Coxed FourTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
2312.01UTS Erin Woodley, Eliza Hunt, Adelaide Guinness, Georgia Munro, Cox: Rebecca Harrisson, Coach: David Gely
Race 1113. MM 4x : Men's Masters Quad ScullTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
2413.01Sydney Womens MLC[G] Terry Borella, Charles Macaskill, Joseph Zammit, Michael Hayes, Coaches: Steve Sherry, Charles Lloyd Jones
Race 1214. Mix 8+ : Mixed EightTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
2514.02Nepean 1 Genevieve Sturt, Sienna Grady, Jacqueline Ford, Tallara Tuckerman, Paul Grady, Henry Bioley-Delacoste, Angus Harrold, Erik Ford, Cox: Lara Selby, Coaches: Daniel Waddell, Jason Waddell
2614.03Nepean 2 Dominica Funnell, Bonnie Hesse, Kate Oski, Marie-Therese Van Rensburg, Sean Reeves, Xavier Power, Elijah Van Rensburg, Jooya Kalantar, Cox: Hugh Harrold, Coach: Jason Waddell
2714.01Balmain Ann Pham, June Henning, Paul Hannan, Polly Pickles, Beverley Malone, Mark Thompson, Joseph Grech, Robert Keane, Cox: Linda Bell
Race 1315. WM 8+ : Women's Masters EightTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
2815.01Balmain[C] Victoria Clay, Juliette Annand, Marta Bako, Louella May Oswald, Heather Hunt, Maria O'Connor, Simone Johnson, Jacqueline Warner, Cox: Richard Furmage
2915.02Glebe[C] Sara Jones, Catherine Maxwell, Sarah Barrett Jones, Kate Wareham, Jenny McKeown, Carmel Myles, Rebecca Curran, Elizabeth Dorrian, Cox: Kenneth Major, Coach: Kenneth Major
3015.06North Shore 2[C] Sarah Culhane, Erin Hewitson, Irene Heathcote, Elizabeth Buzo, Christina McCulloch, Katherine Sainty, Helen Westman, Emma Nicholas, Cox: Jan Williams, Coaches: Justin Peters, Geoffrey Franklin
3115.04Leichhardt/Sydney18 secs [D] Angela Conry [LEICH], Anne Parbury [LEICH], Anna Cicognani [LEICH], Annalisa Armitage [LEICH], Dianne Williams [LEICH], Jennifer Edge [SRC], Daniela Borgert [LEICH], Jennifer Zongor [LEICH], Cox: Timothy Livingstone [LEICH]
3215.05North Shore 1[C] Wendy Zammit, Karyn Knowles, Samantha Judges, Catherine Brown, Peggy McBride, Louise McCoach, Renai Venables, Emma Woods, Cox: Jan Williams
3315.03Leichhardt40 secs [E] Marilyn Ramage, Diana Jacob, Kathy Usic, Anna Foley, Jane Milledge, Kerry Thorn, Caroline Vernon, Catherine Gleeson, Cox: Tim Magrath
3415.07Sydney Womens MLC40 secs [E] Judith McDonald, Alba Tuninetti, Skye Smith, Colleen Chapman, Rosemary Hancock, Suzanne Jones, Petra Macaskill, Lillian Hayes, Cox: Marcela Cox, Coach: Steve Sherry
Race 1417. SG 4x+ : Schoolgirl Coxed Quad ScullTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
3517.03Redlands 1 Olivia Persson, Maddi Howard, Ingrid Holtheuer, Natascha Barac, Cox: Tash Richardson
3617.01Penrith 1 Charlotte Elizabeth Rose Murray, Elise Manewell, Lila Anderton, Maddison Joines, Cox: Jarrah Forbes, Coaches: Charlotte Toose-Cutler, Jarrah Forbes
3717.04Redlands 2 Lily Wickham, Bronte Vanderfield, Perri Carmichael, Chloe Woodward, Cox: Ela Kos
3817.02Penrith 2 Maddison Craig, Claire Robinson, Jasmin Wakefield, Tallara Forbes, Cox: Aaron Bill, Coaches: Charlotte Toose-Cutler, Jarrah Forbes
3917.05Redlands 3 Bridie Carmichael, Emily Barrelle, Amelia Edmonds, Laura Sidoti, Cox: Ashley Firth
4017.06Redlands 4 Chloe Stewart, Zoe Kimber, Kristin Walker, Grace Elliott, Cox: Amelie Archer
Race 1518. MM 4- : Men's Masters Coxless FourTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
4118.01North Shore54 secs [E] John Bruce-Smith, Nic Johnston, Maximilian Ott, Chris Walsh
4218.02Balmain[B] Jeremy Child, David Virtue, Nicholas Macdonald, Matthew Braithwaite-Young, Coach: Owen Nix
Race 1621. Mix 4x : Mixed Quad ScullTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
4321.04UTS Michael McCrea, Georgie Rowe, Peter Waldersee, Olivia Bartram, Coach: David Gely
4421.02Nepean/Brisbane Water Aimee Wagner [NEPN], Kristy Hinton [BRISW], Finnean Oldereid [BRISW], Miles Harrold [NEPN], Coaches: Daniel Waddell, Jason Waddell
4521.01Brisbane Water Susan Sluce, Andreas Vorst-Parkes, James Robertson, Libby Robertson
Race 1722. WM 4x : Women's Masters Quad ScullTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
4622.01Leichhardt13 secs [C] Heidi Parkes, Kristin Moss, Belinda Brigham, Jane Hutchison
4722.02Nepean[B] Lisa Sturt, Lisa Elks, Samantha Muller, Rachel Bowden, Coaches: Daniel Waddell, Jason Waddell
4822.03Sydney Composite1m:25s [F] Bev Merchant [STGEO], Virginia Van Ewyk [LEICH], Lynette Wherry [SRC], Kim Lloyd Jones [SRC], Coach: Charles Lloyd Jones
Race 1823. WM 4- : Women's Masters Coxless FourTime Trial
Start Time: 8:00 AM4500M
4923.01Glebe[C] Julie Wass, Kellie Edmunds, Emily Constantine, Jacolyn Harris
Croker OarsResults brought to you by Croker Oars